تبلیغات

.

.

.

.

.

 < اهورامزدا - سرود رهایی - مطالب اسفند 1387
اسناد تاریخی سرزمینهای ماد بزرگ ایران در گذر زمان |

اسناد تاریخی سرزمینهای  ماد بزرگ ایران  در گذر زمان

نقشه های منتشر شده از امپراتوری ایرانی ماد , کوروش بزرگ , هخامنشیان, در نشریات , کتابهای خاورشناسان و دانشگاهای جهان که بر مالکیت ایران بر بخشهای زیادی از منطقه تاکید میکند :

برای دیدن و خواندن بیشتر به ادامه مطلب بروید

برای دیدن نقشه ها در سایز بزرگ بروی آن کلیک کنید

مرزهای جغرافیایی ایران بزرگ در طول تاریخ سالهای تقریبی از حکومتهای ایران توضیحات نقشه
Iran-plateau_Balocistan-Turkeykurdistan-IraqKurdistan-Azerbaijan-Tajikistan-Turkmenistan-Uzbekistan-Armenia-Georgia-Afghanistan-Daghistan نقشه فلات ایران بزرگ

مناطق طبیعی ایران بزرگ : ارمنستان - آذربایجان - کردستان ترکیه و کردستان عراق - بلوچستان پاکستان - تاجیکستان - جنوب ازبکستان و افغانستان

نقشه گستره جغرافیایی فلات ایران زمین
GreatIran-Afghanistan-Pakistan-Tajikistan-Uzbekistan-Turkmenistan-Azerbaijan-Armenia-TurkeyKurdistan-IraqKurdistan-GeorgiaMap --- نقشه گستره ایران بزرگ در طول تاریخ
در حدود  650 پیش از میلاد

امپراتوری ایرانی ماد . پیش از ظهور هخامنشیان

پژوهش و گردآوری از ارشام پارسی

برای دیدن و خواندن بیشتر به ادامه مطلب بروید


ادامه مطلب
نوشته شده توسط فرید.... غربت من تنها سایبانی کوچک بر گرده راهی متروک ....... در جمعه 23 اسفند 1387
جشن ملی نوروز در کردستان بزرگ |

جشن ملی نوروز در کردستان بزرگ

گردآوری از ارشام پارسی

تیره های ایرانی نژاد کرد که در کشورهای ترکیه، عراق، ایران و سوریه زندگی می کنند، جشن نوروز را با شکوه تمام برگزار می کنند. کردها از نظر زبان و مذهب به گروههای مختلفی تقسیم می شوند ولی همه آنها نوروز را جشن می گیرند و به آن نِوروز  NewroZ می گویند زیرا از دیدگاه نژادی ایرانی هستند و ایران که واژه ای اوستایی است در معنی خواستگاه آریایی ها می باشد . آتش افکنی و نوروز دو رکن اساسی جشنهای ملی کردها محسوب می شود  .

 نوروز و بهار برای ایرانیان و به خصوص تیره های كرد مفهوم آزادی و رهایی از بند اسارت و بندگی ظلم و جور ستمكاران ، زایشی نو و ازسرگیری كار و تلاش دوباره برای زندگی دارد 

 برای خواندن بیشتر به ادامه مطلب بروید


ادامه مطلب
نوشته شده توسط فرید.... غربت من تنها سایبانی کوچک بر گرده راهی متروک ....... در یکشنبه 18 اسفند 1387
کردستان نگین درخشان سرزمین آریایی ایران زمین |

Kurdistan Culture پارک جنگلی آبیدر کردستان

گردآوری و پژوهش از ارشام پارسی

کردستان نگین درخشان سرزمین آریایی ایران زمین

 جرات می توان گفت که کردستان یکی از مهم ترین مناطق ایران بزرگ است که تا امروز بسیاری از هویت اصیل ایرانی خود را حفظ کرده است و از زیر یورش ملتهای بیگانه ( یونانیان , مغولها , بربرها , سکاها , اعراب و . . . ) به این سرزمین سرافراز بیرون آمده اند . نویسنده این جستار با اینکه خود از اهالی کردستان نمی باشد ولی پس از مشاهداتی که در سفر به این منطقه داشته است آرزو میکند که ای کاش یک ایرانی کورد می بوده است . چنانچه ملت ایران با این نگین درخشان سرزمین آریایی ایران زمین آشنا باشند میتوانند بسیاری از فرهنگهای اصیل خود را که اعراب از آنها گرفته اند را دوباره باز یابند . در کتاب زند اوستا، كتاب مقدس ایرانیان ، نیز به مناطق کردستان امروزی اشاره شده است و مانند بهشتی توصیف می‌شود: سرزمینی كه آدمی جوانی خود را در آن گذرانده، مانند خود ایام جوانی، زیباست .

سرزمین سرسبز و زیبای کردستان بی شک بسیار بزرگتر از آنچه امروز در نقشه ایران می بینیم بوده است . زیرا گستره کردستان و اقوام ایرانی کرد از شمال شرقی دریای مدینترانه ( دریای روم ) آغاز و تا شمال عراق و غرب ایران محسوب می باشد که متاسفانه طی تجاوزات مکرر ترکان عثمانی ( ترکیه امروزی ) به ایران به اشغال در آمد و پس از متلاشی شدن امپراتوری عثمانی , کردستانات ایران به یاری استعمار پیر انگلستان میان چندین کشور ساختگی ( ترکیه , عراق , سوریه ) پخش شد .  جدای از این مناطق کردها در بسیاری از شهرهای دیگر ایران همچون شمال خراسان , شیراز , بلوچستان , همدان , قزوین , آذربایجان غربی و . . . نیز سکنی گزیده اند . در حقیقت میتوان گفت که کردها از اصلی ترین وارثان و پایه گذاران سرزمین کهن ایران هستند که با تشکیل نخستین دولت آریایی ماد موجب پایه گذاری بزرگترین امپراتوری متمدن و مدرن جهان شدند که هخامنشیان نام گرفت . ماندانا مادر کوروش بزرگ نیز ماد بود . گستره پراکندگی سرزمین اقوام ماد نیز شامل همدان , کردستان , شمال کرمانشاه , کردستان , آذربایجان و ارمنستان و اران قفقاز می باشد . کوروش بزرگ با اتحاد ماد و پارس و با بهره گیره از تجربیات اقوام ماد موجب تشکیل ملتی واحد , بزرگ و مقتدر در تاریخ به نام ملت ایران شد . 

برای خواندن بیشتر به ادامه مطلب بروید

 


ادامه مطلب
نوشته شده توسط فرید.... غربت من تنها سایبانی کوچک بر گرده راهی متروک ....... در چهارشنبه 14 اسفند 1387
آریایی‌تباران نوروز را از تازیان خریدند و آزادش کردند |

 آریایی‌تباران نوروز را از تازیان خریدند و آزادش کردند

برای خواندن به ادامه مطلب بروید


ادامه مطلب
نوشته شده توسط فرید.... غربت من تنها سایبانی کوچک بر گرده راهی متروک ....... در سه شنبه 13 اسفند 1387
خیزش کاوه آهنگر |

خیزش کاوه آهنگر


رمز و راز و در پرده سخت گفتن درونمایه زبان اسطوره ایست. این زبان ذهن انسان را از ظاهر به باطن معطوف میکند و از گذشته ها به حال و از حال به آینده توجه میدهد و به درستی که بیانگر آرزوها ایدآل ها و آرمانهای یک قوم است. اسطوره ها غایت آرزوهای اقوام و آنچه ایشان به آن عشق میورزند و دوست میدارند تعریف میکند. شناخت اسطوره ها شناخت آرمانهاست و بی شک کاوه آهنگر از پرآوازه ترین اسطوره هاست.

 فردوسی بزرگ چنین میسراید

چو کاوه برون شد ز درگاه شاه

همی بر خروشید و فریاد   خواند

از آن چرم کاهنگران پشت پای

همان کاوه آن بر سر نیزه کرد

   بر او انجمن گشت بازارگاه

جهان را سراسر سوی داد خواند

بپوشند هنگام زخم درای

 همانگه ز بازاز برخواست کرد

 


مجسمه کاوه آهنگر در اصفهان

برای خواندن خیزش کاوه آهنگر به ادامه مطلب بروید


ادامه مطلب
نوشته شده توسط فرید.... غربت من تنها سایبانی کوچک بر گرده راهی متروک ....... در پنجشنبه 1 اسفند 1387
نوشته های پیشین
+ پیی بلین+ خاک پاک کردستان من + بذر محبت بین هم بپاشید+ آهنگ گروه کامکار و آهنگ سهراب اسدی + سیزده بدر-سیزده نحس نیست!+ ششم فروردین زادروز زرتشت فرخنده باد+ نوروز ۲۷۱۰+ دهان دختر زیبا تهی ز دندان است+ ســـوار خواهـــد آمد+ چه‌ نسلی بودیم ما! + سرود ملی و پرچم کوردها + «لالایی»+ مبارزه جوانان کورد با زره پوشها ترکیه + معشوق من+ دانلود ۳ فیلم زیبا و پر معنای بهمن قبادی+ سرو ابرکوه یزد+ آلبوم جدید و زیبای شكیلا با نام مژده ی آزادی+ کردانه + ..+ آهنگ کردی وصال باصدای شهرام ناظری+ هیلا صدیقی+ شب یلدا + در سرزمین آیاریی من + روزه زرتشتیان+ کانی ئاسمان+ عدنان کریم و به‌هجه‌ت یه‌حیا + پراکندگی کردها+ تظاهرات وسیع در شهر های کردستان علیه اعدام فتاحیان+ بیایید به خشت خشت ِ اثارگذشتگان احترام بگذاریم + کعبه زرتشت ?

صفحات: