تبلیغات

.

.

.

.

.

 < اهورامزدا - سرود رهایی - ششم فروردین زادروز زرتشت فرخنده باد
ششم فروردین زادروز زرتشت فرخنده باد |
ششم فروردین زادروز زرتشت فرخنده بادگرامی باد:فروردین (6 فروردین , 26 مارس) زادروز زرتشت، تنها پیامبری است كه از میان آرین ها برخاست و «كردار نیك، پندار نیك، و گفتار نیك» را ندا داد و ترویج كرد تا پیروان آموزش های او بویژه آریاییها با این منش پرورش یابند و بارآیند. زرتشت هیچگاه نگفت كه از جانب خدا (اهورامزدا) مامور هدایت بشر شده است. زرتشت خود را یك آموزگار خوبی ها و برحذرداشتن بشر از گراییدن به بدی ها می نامید و می گفت كه گریز از بدی ها و پلیدی هاست كه در بشر ایجاد احساس شادی و نیكبختی می كند و این احساس تا ابدیت در او باقی می ماند.

تا وفات زرتشت، تقریبا همه آریاییها كه غالبا میترائیست بودند به مكتب او گرویدند و آیین زرتشت در زمان ساسانیان دین رسمی ایران اعلام شد و روحانیون زرتشتی در دستگاه حكومتی دارای منزلت ویژه شدند. آریاییها  تنها مردم جهان باستان بودند كه بت پرست نبودند.

اوستا - كتاب زرتشت - در عین حال از قدیمی ترین نوشته های جهان و سند تمدن پیشرفته آریاییهای عهد باستان است. قطعات اوستا كه در دوران هخامنشیان در كتابخانه های كاخهای سلطنتی نگهداری می شد به دست نظامیان اسكندر مقدونی نابود شدند. از آن پس این مطالب ـ از شعر و نثر در ذهن موبدان، از نسلی به نسل دیگر منتقل می شد. بلاش یكم شاه اشكانی ایران در نوروز 76 میلادی ازموبدان كه به دیدار او رفته بودند با تاكید خواست كه تا سال بعد (سال 77 میلادی)، ششم فروردین ـ زادروز زرتشت ـ اوستا باید جمع آوری، تكمیل و به او داده شود زیرا كه پیر شده و عمری ازو باقی نمانده و می خواهد كه این كار در دوران او انجام شده باشد. بلاش یكم ازسال 51 تا سال 78 میلادی سلطنت كرد. وی قبلا دستور جمع آوری آموزشهای زرتشت را در یك مجموعه داده بود. موبدان تا ششم فروردین سال 77 میلادی آنچه را كه جمع آوری كرده بودند به صورت مكتوب به بلاش دادند و گفتند كه كار تكمیل مجموعه ادامه خواهد داشت. اوستا نزدیك به دو قرن بعد در دوران اردشیر پاپكان و به همت «تنسر Tansar -Tonsar» روحانی ارشد وقت (موبد موبدان) تكمیل شد شامل348 فصل (بیش از میلیون كلمه) در 21 كتاب. در دوران شاپور دوم (ذولاكتاف) چند قطعه گمشده قبلی بر آن اضافه شد و چون به پارسی باستان (زبان اوستایی) بود بعدا بر آن تفسیر و راهنمایی نوشته شد كه زند (زند اوستا) نامیده می شود. با هدف تسهیل رجوع به مطالب، خلاصه اوستا تحت عنوان «خرده اوستا» تدوین شده است. شرح این تحولات (تاریخچه اوستا) در كتاب «دین كرد» آورده شده است. زرتشت در عین حال یك شاعر و فیلسوف بزرگ بود.

زادروز زرتشت از دوران ساسانیان یك روز ملّی اعلام شد و بر ایام رسمی نوروز اضافه گردید. 9 دهه پیش (سال 1922) شورای عالی معارف (شورای عالی فرهنگ) به ریاست دهخدا، زادروز زرتشت را بر تعطیلات مدارس ایران افزود كه بعدا دولت هم تعطیلات نوروزی ادارات را از سه روز به هفت روز افزایش داد زیرا كه روز هفتم فروردین ماه، از عهد باستان روزی خوش یمن و ویژه امضای قراردادها، رسیدن به توافق ها و سازش و تحكیم همبستگی ها بوده است.

بسیاری از اندیشمندان و شرقشناسان معاصر، آموزشهای اخلاقی زرتشت را راه حل مسائل بشر امروز به دست داده اند زیرا كه همه این مسائل به علت زوال و انحطاط اخلاقیات بوجود آمده است. آموزش های زرتشت از قرن هفدهم میلادی مورد توجه خاص و تفسیر مورخان، فلاسفه و جامعه شناسان بویژه اندیشمندان آلمانی بوده است كه با افتخار از او یادكرده اند. طبق آمارهای منتشره، توجه به آموزش های زرتشت از نیمه دوم قرن 20 در گوشه و كنار جهان رو به افزایش بوده است.
 
برگرفته از : www.iraninuk.comنوشته شده توسط فرید.... غربت من تنها سایبانی کوچک بر گرده راهی متروک ....... در جمعه 6 فروردین 1389
نوشته های پیشین
+ پیی بلین+ خاک پاک کردستان من + بذر محبت بین هم بپاشید+ آهنگ گروه کامکار و آهنگ سهراب اسدی + سیزده بدر-سیزده نحس نیست!+ ششم فروردین زادروز زرتشت فرخنده باد+ نوروز ۲۷۱۰+ دهان دختر زیبا تهی ز دندان است+ ســـوار خواهـــد آمد+ چه‌ نسلی بودیم ما! + سرود ملی و پرچم کوردها + «لالایی»+ مبارزه جوانان کورد با زره پوشها ترکیه + معشوق من+ دانلود ۳ فیلم زیبا و پر معنای بهمن قبادی+ سرو ابرکوه یزد+ آلبوم جدید و زیبای شكیلا با نام مژده ی آزادی+ کردانه + ..+ آهنگ کردی وصال باصدای شهرام ناظری+ هیلا صدیقی+ شب یلدا + در سرزمین آیاریی من + روزه زرتشتیان+ کانی ئاسمان+ عدنان کریم و به‌هجه‌ت یه‌حیا + پراکندگی کردها+ تظاهرات وسیع در شهر های کردستان علیه اعدام فتاحیان+ بیایید به خشت خشت ِ اثارگذشتگان احترام بگذاریم + کعبه زرتشت ?

صفحات: