تبلیغات

.

.

.

.

.

 < اهورامزدا - سرود رهایی - کعبه زرتشت ?
کعبه زرتشت ? |

کعبه زرتشت ?

 كعبه زرتشت

بنایی با معماری خاص در «نقش رستم» وجود دارد كه از زمان حمله اعراب به ایران و از روی نادانی نام «كعبه  زرتشت » را به آن دادند. زیرا كاربرد آن را نمی دانستند. از آن جا كه فكر می كردند هر دینی می بایست برای خود بتكده یا مركزیتی برای خود داشته باشد با میل خود گفتند حتمن این بنا هم مركزیت یا كعبه زرتشتیان است (نمی دانستند زرتشتیان مادی پرست نیستند و چیزی ساخت دست بشر را نمی پرستند).

برای خواندن بیشتر و کاربرد این بنای باشکوه به ادامه مطلب بروید

اگر علم امروزه پیشرفته است مشابه چنین بنایی را بسازند!


عرب های آن زمان نادان و كورفكر بودند، چرا تا به امروز (قرن بیست و یكم میلادی) كاربرد و تعریف این بنا كشف نشده است؟

خوشبختانه پژوهشگر« رضا مرادی غیاث آبادی »  كه تحقیقات فراوانی در زمینه ایران باستان داشته، نتیجه كشف خود را در كتابی به نام «نظام گاهشماری در چارطاقی های ایران» توسط انتشارات نوید شیراز به چاپ رسانده و راز این بنا را منتشر كرده است.


 


 

تا كنون كاربرد این بنا را چنین حدث می زدند: محل نگهداری كتاب اوستا و اسناد حكومتی _ محل گنجینه دربار _ آتشكده _ معبد _ نامعلوم و...


 

اما غیاث آبادی با تحقیقات خود ثابت كرد این بنا با مقایسه با تمامی بناهای گاهشماری (تقویم) آفتابی در سرتاسر جهان، پیشرفته ترین، دقیق ترین، و بهترین بنای گاهشماری آفتابی جهان می تواند باشد. در صورتی كه تا قبل از این بنا «چارطاقی ها» در نقاط مختلف ایران احداث شده بودند و همین وظیفه را با شیوه ای بسیار ساده اما دقیق و حرفه یی بر عهده داشتند. تمامی بناهای گاهشماری آفتابی در جهان فقط می توانند روزهای خاصی از سال (مانند روزهای سرفصل) را مشخص كنند و یا حتی با سال خورشیدی تنظیم نیستند. اما این بنا با دقت و علمی كه در ساخت آن اجرا شده قادر است بسیاری از جزئیات روزهای مختلف سال و ماهها را مشخص كند كه زرتشتیان با استفاده از این بنا می توانستند بسیاری از مناسبت ها و جشن های سال را روز به روز دنبال كنند و از زمان دقیق آنها آگاه شوند.


 

بسیاری از بناهای چارطاقی در سطح كشور (به تصور آتشكده) یا به طور كامل تخریب شده و یا تغییر كاربری داده شده و خوشبختانه تعدادی هم به طور كاملن سالم از گزند متعصبان به در مانده و خوشبختانه برای ما و نسل های بعدی باقی مانده اند، مانند چارطاقی «نیاسر» و چارطاقی «تفرش»


 

خوشبختانه بنای كعبه زرتشت با آن كه تقریبن سالم باقی مانده ولی شوربختانه در حاشیه گزند سد سیوند قرار دارد! و باز هم شوربختانه جزئ میراث جهانی سازمان ملل به ثبت نرسیده! و باز هم شوربختانه جمهوری اسلامی این بنا را اصلن جزئ بناهای عجایب هفتگانه جدید (كه برج ایفل هم یكی از كاندیداها بود) پیشنهاد نداد! و باز هم شوربختانه با كشف این راز ، هیچ گونه انعكاس و جنجالی به پا نشد!این بنا تا كنون بر سر پای خود ثابت و سالم و محكم مانده و گرنه كسی از آن محافظت نكرده، همانند بسیاری از بناهای باارزش دیگر تاریخ ایران باستان!!!


 


 

آری، این یك گاهشمار تمام سنگی ثابت در جهان است كه می بایست سازندگان آن از بسیاری از نكات علمی جغرافیایی و نجومی و سال كبیسه و انحراف كره زمین نسبت به مدار خورشید و تفاوت قطب مغناطیسی با قطب جغرافیایی و مسیر گردش زمین به دور خورشید و... را در 2500 تا 3000 سال پیش در دوران حكومت هخامنشیان آگاهی می داشتند و یا حتا اطلاعاتی كه امروزه خیلی از انسان های پرادعا از وجود آن بی خبرند و دوباره باید آن را كشف كنند (مانند گرد بودن كره زمین و گردش زمین به دور خورشید یا برعكس) و به نام خودشان ثبت كنند!!!

اگر علمشان امروزه پیشرفته است و راست می گویند، مشابه چنین بنایی را بسازند!

 


نوشته شده توسط فرید.... غربت من تنها سایبانی کوچک بر گرده راهی متروک ....... در پنجشنبه 7 آبان 1388
نوشته های پیشین
+ پیی بلین+ خاک پاک کردستان من + بذر محبت بین هم بپاشید+ آهنگ گروه کامکار و آهنگ سهراب اسدی + سیزده بدر-سیزده نحس نیست!+ ششم فروردین زادروز زرتشت فرخنده باد+ نوروز ۲۷۱۰+ دهان دختر زیبا تهی ز دندان است+ ســـوار خواهـــد آمد+ چه‌ نسلی بودیم ما! + سرود ملی و پرچم کوردها + «لالایی»+ مبارزه جوانان کورد با زره پوشها ترکیه + معشوق من+ دانلود ۳ فیلم زیبا و پر معنای بهمن قبادی+ سرو ابرکوه یزد+ آلبوم جدید و زیبای شكیلا با نام مژده ی آزادی+ کردانه + ..+ آهنگ کردی وصال باصدای شهرام ناظری+ هیلا صدیقی+ شب یلدا + در سرزمین آیاریی من + روزه زرتشتیان+ کانی ئاسمان+ عدنان کریم و به‌هجه‌ت یه‌حیا + پراکندگی کردها+ تظاهرات وسیع در شهر های کردستان علیه اعدام فتاحیان+ بیایید به خشت خشت ِ اثارگذشتگان احترام بگذاریم + کعبه زرتشت ?

صفحات: