تبلیغات

.

.

.

.

.

 < اهورامزدا - سرود رهایی - تخته نرد ،خرد و خلاقیت بزرگمهر
تخته نرد ،خرد و خلاقیت بزرگمهر |
تخته نرد ،خرد و خلاقیت بزرگمهر
 
HO422380EB456_250.jpg

در زمان پادشاهی انوشیروان خسرو پسر قباد، پادشاه هند «دیورسام بزرگ» برای سنجش خرد و دانایی ایرانیان و اثبات برتری خود شطرنجی را که مهره های آن از زمرد و یاقوت سرخ بود، به همراه هدایایی نفیس به دربار ایران فرستاد و «تخت ریتوس» دانا را نیز گماردهء انجام این کار ساخت. او در نامه‌ای به پادشاه ایران نوشت: «از آنجا که شما شاهنشاه ما هستید، دانایان شما نیز باید از دانایان ما برتر باشند. پس یا روش و شیوهء آنچه را که به نزد شما فرستاده‌ایم (شطرنج) بازگویید و یا پس از این ساو و باج برای ما بفرستید». شاه ایران پس از خواندن نامه چهل روز زمان خواست و هیچ یک از دانایان در این چند روز چاره و روش آن را نیافت، تا اینکه روز چهلم بزرگمهر که جوانترین وزیر انوشیروان بود به پا خاست و گفت: «این شطرنج را چون میدان جنگ ساخته‌اند که دو طرف با مهره های خود با هم می‌جنگند و هر کدام خرد و دوراندیشی بیشتری داشته باشد، پیروز می‌شود.» و رازهای کامل بازی شطرنج و روش چیدن مهره ها را گفت. شاهنشاه سه بار بر او درود فرستاد و دوازده هزار سکه به او پاداش داد. پس از آن «تخت ریتوس» با بزرگمهر به بازی پرداخت. بزرگمهر سه بار بر تخت ریتوس پیروز شد. روز بعد بزرگمهر تخت ریتوس را به نزد خود خواند و وسیلهء بازی دیگری را نشان داد و گفت: اگر شما این را پاسخ دادید ما باجگزار شما می شویم و اگر نتوانستید باید باجگزار ما باشید.» دیورسام چهل روز زمان خواست، اما هیچ یک از دانایان آن سرزمین نتوانستند «وین اردشیر» را چاره گشایی کنند و به این ترتیب شاه هندوستان پذیرفت که باجگزار ایران باشد.

فلسفه پیدایش

HO422380EB456_250.jpg

30 مهره  :  نشان گر 30 شبانه روز یک ماه         24  خانه  :  نشان گر  24 ساعت شبانه روز 

 4 قسمت زمین  :   4 فصل سال                      5 دست بازی :  5 وقت یک شبانه روز

 2 رنگ سیاه و سپید  : شب و روز           هر طرف زمین 12 خانه دارد :  12 ماه سال

 

      LgWoodChekers.jpg

تخته نرد  :  کره زمین                                      زمین بازی  : اسمان

تاس :   ستاره بخت و اقبال                                   گردش تاس ها : گردش ایام

مهره ها:  انسان ها                                             گردش مهره در زمین: حرکت انسان ها (زندگی )  

برداشتن مهره در پایان هر بازی : مرگ انسان ها  

 

اعداد  تاس  :

   Sixsided_Dice_inJapan.jpg

اهورا مزدا در آیین بهی  آمده شده که آسمان و زمین را در 366 روز آفرید

در خرده اوستا نیایش آفرینگان گهنبار  آمده است

در خرده اوستا 10 بار نام گهنبارها نوشته شده به روز و زمان برده شده به غیر از گهنبار ششم که همسپتمدیم که 11 بار نام برده شده است.

در کتاب دینکرد که تفسیر پهلوی اوستاست  به گهنبارها پرداخته شده در بند هشت نیز در مورد گهنبارها و زمان گهنبارها  آنها پرداخته شده است.


شرح اعداد  تاس بدین شرح میباشد

1-یکتایی و خدا پرستی

2-سپنته مینو و انگره مینو

3 - پندار نیک ؛ گفتار نیک ، کردار نیک

4- چهار آخشیج ( آب / باد /خاک/هوا)

5- جان / تن / ادنگ / فره وشی / روان

6-شش گهنبار است

 


نوشته شده توسط فرید.... غربت من تنها سایبانی کوچک بر گرده راهی متروک ....... در پنجشنبه 2 مهر 1388
نوشته های پیشین
+ پیی بلین+ خاک پاک کردستان من + بذر محبت بین هم بپاشید+ آهنگ گروه کامکار و آهنگ سهراب اسدی + سیزده بدر-سیزده نحس نیست!+ ششم فروردین زادروز زرتشت فرخنده باد+ نوروز ۲۷۱۰+ دهان دختر زیبا تهی ز دندان است+ ســـوار خواهـــد آمد+ چه‌ نسلی بودیم ما! + سرود ملی و پرچم کوردها + «لالایی»+ مبارزه جوانان کورد با زره پوشها ترکیه + معشوق من+ دانلود ۳ فیلم زیبا و پر معنای بهمن قبادی+ سرو ابرکوه یزد+ آلبوم جدید و زیبای شكیلا با نام مژده ی آزادی+ کردانه + ..+ آهنگ کردی وصال باصدای شهرام ناظری+ هیلا صدیقی+ شب یلدا + در سرزمین آیاریی من + روزه زرتشتیان+ کانی ئاسمان+ عدنان کریم و به‌هجه‌ت یه‌حیا + پراکندگی کردها+ تظاهرات وسیع در شهر های کردستان علیه اعدام فتاحیان+ بیایید به خشت خشت ِ اثارگذشتگان احترام بگذاریم + کعبه زرتشت ?

صفحات: