تبلیغات

.

.

.

.

.

 < اهورامزدا - سرود رهایی - ایران، رتبه اول در فرار مغزها
ایران، رتبه اول در فرار مغزها |

 

 روز آفتاب یزد گزارش داد، طبق آمار صندوق بین‌المللی پول‌، ایران در میان ۹۱ كشور در حال توسعه و توسعه نیافته جهان از نظر فرار مغز‌ها در رتبه اول است. ‌به گزارش فردا‌، سالانه ۱۵۰ تا ۱۸۰هزار ایرانی به دلایل مختلف از ایران مهاجرت می‌كنند (تنها در سال ۲۰۰۰ ‌میلادی، ۲۲۰ فرد دانشگاهی، ایران را به مقصد كشورهای غربی ترك كردند) و طبق آمار صندوق بین‌المللی پول، ‌هم اكنون بیش از ۲۵۰ هزار مهندس و پزشك ایرانی و بیش از ۱۷۰ هزار ایرانی با تحصیلات عالیه در آمریكا ‌زندگی می‌كنند و طبق

آمار رسمی اداره گذرنامه در سال ۸۷ روزانه,,,,,,,,به ادامه مطلب بروید

 

 

آمار رسمی اداره گذرنامه در سال ۸۷ روزانه ۱۵ كارشناس ارشد، ۳/۲نفر در مقطع دكترا و در ‌مجموع در سال 88 ۵۴۷۵ نفر لیسانس از كشور مهاجرت كردند. (مجموع تحصیلكردگان دانشگاهی بیش از ۱۱ هزار نفر) ‌پرجاذبه‌ترین كشورها برای فرار مغزهای ایرانی براساس گزارش “‌مهاجرت نخبگان از ایران” كه در كتاب ”آسیب‌های اجتماعی ایران، نگاهی به آینده” از سوی مركز تحقیقات استراتژیك مجمع تشخیص مصلحت ‌نظام منتشر شده است، كشورهای آمریكا، كانادا، فرانسه، هلند و برزیل است. ‌همچنین بیش از ۸۰ درصد از برگزیدگان المپیادهای علمی سال‌های اخیر و اكثر رتبه‌های دو رقمی، جذب ‌دانشگاه‌های خارجی شده‌اند كه اكثرا قصد بازگشت به ایران را ندارند.
‌بر اساس این گزارش، هم اكنون بیش از ۹۰ نفر از ۱۲۵ استعداد درخشان كشور یعنی ۷۲ درصد از كسانی كه در سال‌های اخیر ‌در المپیادهای جهانی رتبه كسب كرده‌اند، در آمریكا تحصیلات خود را ادامه می‌دهند كه امید به بازگشت ‌آنها ۳ درصد است؛ البته این تعداد فارغ از كسانی است كه در دانشگاه‌های كشورهای شمالی ایران (خاور ‌دور و منطقه قفقاز) و كشورهای عربی مشغول به تحصیل هستند. ‌این در حالی است كه در ایران هیچ ارگان رسمی آمار دقیق و علل مهاجرت نخبگان را اعلام نكرده و ‌مسئولیت آن را نپذیرفته است ولی صندوق بین‌المللی پول، بیكاری، سطح پایین درآمد اساتید و نخبگان، ‌نارسایی‌های مالی و اداری و كمبود امكانات تخصصی علمی، بی‌ثباتی سیاسی و اجتماعی را از جمله ‌دلایل مهاجرت ذكر می‌كند. ‌این ‌گزارش می‌افزاید: اكنون بیش از ۵/۴ میلیارد دلار از سرمایه‌های ایران به صورت نیروی انسانی ‌متخصص به آمریكا و ۶ میلیارد دلار دیگر به كشورهای اروپایی منتقل شده است.
مجموع این سرمایه برابر ‌با یك ششم كل بودجه كشور در سال گذشته و برابر با بیش از ۲۰۰ میلیون بشكه نفت است. ‌شایان ذكر است، بی‌تفاوتی و بی‌انگیزگی در میان نخبگان روند رو به رشدی دارد به طوری كه بنابر آمار مركز ‌ملی تحقیقات علوم پزشكی ۳/۶۲ درصد استادیاران و ۴/ ۷۱ درصد دانشیاران علوم پزشكی در طول سال ‌هیچ كتابی تألیف نمی‌كنند و ۲۰ درصد دانشیاران كمتر از ۴ درصد از وقت خود را صرف گردآوری اطلاعات ‌می‌كنند. ‌با این همه جای این سوال از بنیاد ملی نخبگان، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، وزارت علوم، ‌تحقیقات و فناوری، وزارت بهداشت و علوم پزشكی و سایر نهاد‌های مرتبط باقی است كه برای نگه داشتن ‌این سرمایه‌های ملی چه كرده‌اند؟

 

کوردستان میدیا


نوشته شده توسط فرید.... غربت من تنها سایبانی کوچک بر گرده راهی متروک ....... در دوشنبه 11 خرداد 1388
نوشته های پیشین
+ پیی بلین+ خاک پاک کردستان من + بذر محبت بین هم بپاشید+ آهنگ گروه کامکار و آهنگ سهراب اسدی + سیزده بدر-سیزده نحس نیست!+ ششم فروردین زادروز زرتشت فرخنده باد+ نوروز ۲۷۱۰+ دهان دختر زیبا تهی ز دندان است+ ســـوار خواهـــد آمد+ چه‌ نسلی بودیم ما! + سرود ملی و پرچم کوردها + «لالایی»+ مبارزه جوانان کورد با زره پوشها ترکیه + معشوق من+ دانلود ۳ فیلم زیبا و پر معنای بهمن قبادی+ سرو ابرکوه یزد+ آلبوم جدید و زیبای شكیلا با نام مژده ی آزادی+ کردانه + ..+ آهنگ کردی وصال باصدای شهرام ناظری+ هیلا صدیقی+ شب یلدا + در سرزمین آیاریی من + روزه زرتشتیان+ کانی ئاسمان+ عدنان کریم و به‌هجه‌ت یه‌حیا + پراکندگی کردها+ تظاهرات وسیع در شهر های کردستان علیه اعدام فتاحیان+ بیایید به خشت خشت ِ اثارگذشتگان احترام بگذاریم + کعبه زرتشت ?

صفحات: