تبلیغات

.

.

.

.

.

 < اهورامزدا - سرود رهایی - هیچکس مهرورزی نکرد
هیچکس مهرورزی نکرد |

 چامه ی آتشینِ کوردی  یادآور حمله تازیان به سرزمین کردستان

حدود سالهای 1910 پوست پاره ی کهنه ای در کاوشهای روستای «هزارمیرد» استان سلیمانیه به دست آمد که در آن چهار بند سرود به زبان کوردی سره و با خط پهلوی نوشته شده است. این چهار بند چامه (پوست نازک) که به نام هرمزگان نامیده شده ،یادآور حمله تازیان به سرزمین کردستان و کشت و کشتار آنان است. برابر داوری دانشمندان ، این نوشته از همان آغاز هجوم تازیان است.این چامه ی آتشینِ کوردی که دل را به جوش و خروش می آورد و مایه ی اندوه می شود، دورنمای آن روزگار را به خوبی نشان می دهد:

هورمزگان رمان آتران کژان                 ویشان شاردوه گوره ی گوژکان
زور کار ارب کردنه خاپور             گنای پاله یی هثاشار زور
شن و کنیکان وه دیل بشینا                  میرد آزاتلی وه رو هونیا
روشت « زردشتره » مانو بی کس          بزیکانیکا «هورمزوه» هویچ کس

معنای این قطعه چنین است:

پرستشگاه ها ویران گشت، و آتش آتشکده ها خاموش شد،  بزرگ بزرگان از بیم مهاجمان خود را نهان کرد،    مهاجمان ستمگر، روستای کارگرها را تا «شهرزور» با خاک یکسان کردند     و زنان و دختران را به بردگی بردند،    مردان دلیر در خون غلتیدند.   آیین زرتشت بی سرپرست ماند،     دیگر اهورامزدا به هیچکس مهرورزی نکرد!

برگرفته از رویه 18 کتاب « آتش و آتشکده »؛ نوشته روانشاد موبد جهانگیر اشیدریبه

ادامه مطلب بروید 

 از کتاب « کرد و پیوستگی نژادی و تاریخی او »، نوشته غلامرضا رشید یاسمی، برداشته شده است.
غلامرضا رشید یاسمی، پسر محمد ولی‌خان گورانی، مشهور به رشید یاسمی کرمانشاهی، نویسنده، مترجم و شاعر معاصر در تاریخ ۱۲۷۵ خورشیدی برابر با ۱۸۹۶ میلادی در کرمانشاه زاده شد. وی تحصیلات خود را در کرمانشاه و تهران گذراند و از جوانی علاوه بر تحصیل زبان و ادبیات فارسی، به زبان و ادب فرانسوی آشنایی یافت. سپس به آموختن زبان و ادبیات عربی، انگلیسی و پهلوی پرداخت و مطالعات خود را تا پایان زندگی دنبال کرد.
رشید یاسمی از سال ۱۳۱۲ خورشیدی برابر با ۱۹۳۳ میلادی سمت استادی کرسی تاریخ را در دانشگاه تهران به عهده داشت. وی علاوه بر شاعری، یکی از مشهورترین مترجمان و نویسندگان دوران خود بود. رشید یاسمی تحولات اجتماعی، فکری و فرهنگی سده اخیر را در شعرهای خود بازتاب داده است.  رشید یاسمی در ۱۸ اردیبهشت ۱۳۳۰ خورشیدی برابر با ۱۹۵۱ میلادی درگذشت. از آثار اوست: 1) کرد و پیوستگی نژادی و تاریخی او/ 2) تاریخ ملل و نحل / 3) برگردان « ایران در زمان ساسانیان » از کریستین سن / 4) تاریخ چنگیز به قلم هارولد لمب / 5) اندرز اوشنرداناک (از زبان پهلوی) / 6) اندرز آذرباد مهراسپندان (از پهلوی) / 7) ارداویراف‌نامه (از زبان پهلوی) و....
دكتر رشید یاسمی دراثر ارزشمند خود (« کرد و پیوستگی نژادی و تاریخی او » )،  زوایای تاریك مربوط به تاریخ كرد و کردستان را با استناد به منابع معتبر روشن ساخته است. اومی گوید: یكی ازشعبه های مشهور نژاد آریایی كه محققان را در آریایی بودن آنها شكی باقی نیست، كردان هستند، كه از زمان باستان نامشان مذكور است . ولی به نظر نیامد، كه تا حال كسی تاریخ جامع راجع به این قوم نوشته باشد، كه خالی از هر گونه نظر خصوصی بتوان آنرا تلقی كرد. آثار قدیم و اسناد جدید از آغاز این عهد تاریخی ایران تا این ایام همه گواه بزرگواری و دلیری و ثبات قدم و سایر صفات پسندیده قوم كرد است . از روزگار اردشیر هخامنشی تا قرن حاضر پیوسته این قوم همان دلیری و شهامات را نشان داده اند، و با سخت ترین حوادث نبرد كرده اند.


نوشته شده توسط فرید.... غربت من تنها سایبانی کوچک بر گرده راهی متروک ....... در چهارشنبه 23 اردیبهشت 1388
نوشته های پیشین
+ پیی بلین+ خاک پاک کردستان من + بذر محبت بین هم بپاشید+ آهنگ گروه کامکار و آهنگ سهراب اسدی + سیزده بدر-سیزده نحس نیست!+ ششم فروردین زادروز زرتشت فرخنده باد+ نوروز ۲۷۱۰+ دهان دختر زیبا تهی ز دندان است+ ســـوار خواهـــد آمد+ چه‌ نسلی بودیم ما! + سرود ملی و پرچم کوردها + «لالایی»+ مبارزه جوانان کورد با زره پوشها ترکیه + معشوق من+ دانلود ۳ فیلم زیبا و پر معنای بهمن قبادی+ سرو ابرکوه یزد+ آلبوم جدید و زیبای شكیلا با نام مژده ی آزادی+ کردانه + ..+ آهنگ کردی وصال باصدای شهرام ناظری+ هیلا صدیقی+ شب یلدا + در سرزمین آیاریی من + روزه زرتشتیان+ کانی ئاسمان+ عدنان کریم و به‌هجه‌ت یه‌حیا + پراکندگی کردها+ تظاهرات وسیع در شهر های کردستان علیه اعدام فتاحیان+ بیایید به خشت خشت ِ اثارگذشتگان احترام بگذاریم + کعبه زرتشت ?

صفحات: