تبلیغات

.

.

.

.

.

 < اهورامزدا - سرود رهایی - جنایتکار خلخالی که بود
جنایتکار خلخالی که بود |

محمد صادق صادقی گیوی معروف به خلخالی جنایتکار که بود

من حاكم شرع بودم اكنون در مقابل این اعدامهائی كه كردم نه پشیمانم و نه گله مند و نه دچار عذاب وجدانم, تازه معتقدم كه كم كشتم! خیلی ها سزاوار اعدام بودند كه به چنگم نیفتادند...

 

 پیش از مردن خلخالی روزانه دو بار شلوار لاستیکی و لباس زیرین او را عوض میکردند اتاقش از رایحه متعفن بول و غایط انباشته شده بود در سال  ۲۰۰۳ بر  اثر بیماری مرد.

برای خواندن زندگینامه اعدامها و کشتار مردم ایران و کردستان  بدست خلخالی

به ادامه مطلب بروید

محمد صادق صادقی گیوی معروف به خلخالی (۱۳۰۵-۱۳۸۳)، روحانی شیعه و حاکم شرع دادگاه‌های انقلاب پس از انقلاب ایران در سال ۱۳۵۷ بود, وی در گیوی از توابع شهرستان خلخال متولد شد. وی ۱۴ سال شاگرد سید روح‌الله خمینی در کلاس‌های دروس مذهبی بود, وی که سابقه دستگیری و زندان در سالهای قبل از انقلاب را داشته‌است و از روزهای نخست انقلاب در کنار آیت الله خمینی بوده ، در ۲۴ بهمن ۱۳۵۷ (۱۳ فوریه ۱۹۷۹) با حکم سید روح‌الله خمینی به عنوان حاکم شرع دادگاه‌های انقلاب منصوب می‌شود.

[image011-783177.gif]  

وی در خاطراتش در مورد نحوه انتخابش به عنوان حاکم شرع می‌نویسد: «خدا شاهد است که ما برای تصدی این مقام کوچکترین تلاشی نکردیم و حتی تا زمانی که به من ابلاغ شد از آن اطلاعی نداشتم. آقا (سید روح‌الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی) با شناختی که از روحیه انقلابی من داشتند عصر روز ۲۴ بهمن ۵۷ مرا به دفترشان احضار کردند و فرمودند: این حکم را به نام شما نوشته‌ام. حقیر پس از دیدن حکم به حضورشان عرض کردم: آقا این حکم سنگین است. فرمودند: برای شما سنگین نیست. گفتم مخالفین و وابستگان به طاغوتیان علیه من تبلیغ می‌کنند. آقا فرمود: من پشتیبان شما هستم و بالاخره این حکم را به کسی بدهم که به او اطمینان داشته باشم.»

این دادگاه‌ها به دستور مستقیم آیت‌الله خمینی برای محاکمه و مجازات دست اندرکاران حکومت پهلوی تشکیل می‌شدند. از کسانی که در این میان اعدام شدند، می‌توان امیرعباس هویدا نخست‌وزیر اسبق و نعمت الله نصیری رئیس ساواک را نام برد. [۳] مهدی بازرگان نخست‌وزیر دولت موقت پس از انقلاب با دادگاه انقلاب اسلامی مخالف بود، و خلخالی با اعدام افرادی مانند هویدا، بلندپروازیهای مهدی بازرگان را بطور موثری متزلزل کرد.[نیازمند منبع]

خلخالی در پاسخ مخالفان به اعدام‌ها، آنها را به آیت‌الله خمینی ارجاع می‌داد:

    هرکس در مقابل شما ایستاد همین طور یقه‌اش را می‌گیری و کنارش می‌اندازی. من با اتکاء به همین حمایت‌های جدی کار خودم را ادامه می‌دادم و به آنها می‌گفتم امام فهمیده حکم را به چه کسی بدهد و من یک قدم از انجام وظیفه‌ام عقب نشینی نمی‌کنم.

 

اما ابراهیم یزدی از اعضای شورای انقلاب معتقد است که آیت الله خمینی گرچه اعدام چند نفر از سران ارتش را تایید کرد، اما نه شکل اعدام و نه برخی دیگر از رفتارهای خلخالی را قبول نداشت.در عین حال روشن نمی‌کند که در اینصورت چرا هیچگاه خلخالی را عزل یا توبیخ نکرد.

 او پس از شدت یافتن درگیریهای سیاسی پس از تابستان ۶۰ بعنوان حاکم شرع به محاکمه عده زیادی از اعضای گروههای سیاسی پرداخت و مامور رسیدگی به پرونده‌های قاچاق مواد مخدر شد. وی پیرامون اعدام پسر نوجوانی که نشریه ارگان مجاهدین خلق را می‌خوانده‌است می‌گوید:«برای خیلی از همکارانم سوال بود که چگونه می‌شود این‌ها را سر جایشان نشاند. عصر از پیش امام بازگشته بودم..... داشتیم می‌آمدیم داخل کوچه منزل که از شیشه ماشین دیدم دوتا بچه پانزده، شانزده ساله گویا مخفیانه چیزی با هم رد و بدل کردند. دستور دادم بگیرند و بگردندشان ببینم ماجرا چیه. خودم از کیف پسره این روزنامه مجاهدین را در آوردم. یادم هست فامیلش شریعتی بود... همانجا پسره را با گلوله زدم و به همراهانم گفتم اینجوری باید با این جانوران برخورد کرد!»

به ادعای ابوالقاسم سرحدی زاده، آیت الله بهشتی اولین رییس قوه قضائیه ایران پس از انقلاب با عملکرد وی مخالف بوده‌است و او توسط بنی صدر به آیت الله خمینی برای این پست معرفی شده‌است.

[image014-784371.gif] 
ترور شاه با کمک کارلوس، ترور شهریار شفیق
خلخالی پس از انقلاب بسیاری از مقامات پهلوی را در کنار خود محمد رضا شاه و اکثر اعضا خانواده اش «مفسد فی الارض» نامیده و به اعدام غیابی محکوم کرد. او برای ترور آنان در خارج از کشور تلاشهایی خصوصا با کمک گروه فدائیان اسلام صورت داد. ۱۶ آذر ۱۳۵۸ شهریار شفیق پسر اشرف پهلوی و یکی از افرادی که غیابا توسط وی محکوم به مرگ شده بود در پاریس ترور شد.

پس از عزیمت محمد رضا شاه به مکزیک خلخالی اعلام کرد که گروهی از اعضای فدائیان اسلام را برای ترور وی اعزام کرده‌است. او همچنین گفت با «ایلچ پار میرزآلباس کارلوس» تروریست معروف آمریکای جنوبی برای ترور شاه هماهنگی صورت گرفته‌است. حمله کارلوس و گروهش به ویلای شاه ۶ تیر ۱۳۵۸ بوسیله هلی کوپتر انجام شد، اما وی موفق به کشتن شاه نشد. خلخالی سپس طی مصاحبه‌ای گفت که شاه در آن حمله زخمی شده‌است. وی همچنین گفت که ۱۴۰۰۰۰ دلار جایزه برای قتل شاه در نظر گرفته‌است.


 تماس با فردید
به گفته دکتر عبدالکریم سروش وی تماس‌هایی با فردید نیز داشته‌است.


 سایر پست ها
خلخالی دو دوره نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی و نماینده مردم تهران در مجلس خبرگان رهبری بود. پس از آن درگذشت آیت‌الله خمینی همچون اکثر روحانیون چپ گرا، پستی از سوی آیت الله خامنه‌ای دریافت نکرد و در انتخابات‌ها هم رد صلاحیت شد. وی سپس به تدریس در حوزه علمیه قم مشغول شد.

وی در مصاحبه‌ای با صادق صبا، خبرنگار بخش فارسی بی‌بی‌سی از گذشته خویش اظهار رضایت کرده و گفته بود چنانچه هر یک از اعدام شده‌ها به دست وی امروز زنده بودند، دوباره آنها را اعدام می‌کرده‌است.

خلخالی خاطرات خود را منتشر کرده و در آن از اقدامات خود دفاع کرده‌است. وی در خاطرات خود، از اینکه نتوانسته بسیاری از کسانی را که قصد اعدام آنها را داشته به جوخه اعدام بسپارد، ابراز ناخرسندی کرده‌است.


 گرایش سیاسی
در ابتدای انقلاب مخالف سرسخت نیروهای ملی از جمله نهضت آزادی و مهدی بازرگان بود. او از یاران نزدیک آیت‌الله خمینی بود و پس از فوت وی منزوی شد. او پس از انشعاب در جامعه روحانیت مبارز تهران و ایجاد مجمع روحانیون مبارز به عضویت این جریان چپ گرا در آمد.گرچه در دوران اصلاحات سابقه اش منجر به دوری گزدین اکثر احزاب دوم خردادی از وی شد و تنها انگشت شماری از اعضای مجمع روحانیون حمایت‌هایی از وی صورت دادند. از سویی خود او نیز به بی بی سی گفت از آنجا که قصد تبری جستن از گذشته و اعدامهایش را ندارد، از حمایت از اصلاح طلبان صرف نظر می‌کند. او در انتخابات مجلس خبرگان در اعتراض به رد صلاحیت‌های گسترده از شرکت در انتخابات انصراف داد.


 باورهای ضدملی و تخریب آثار باستانی
وی کتابی با جزوه‌ای با عنوان «کوروش دروغین و جنایتکار» نگاشته و به مناسبت جشن‌های ۲۵۰۰ ساله در ۵۷ صفحه منتشر ساخت. در این رساله که برخی آنرا فُحشنامه خوانده‌اند، کوروش را «سفاک و خونریز» نامید و به لواط و بی‌بندوباری متهم کرد و طرح عظمت او در ایران را سیاستی استعماری و توطئه یهود دانست و مفسرینی چون علامه طباطبایی که وی را مصداق ذوالقرنین دانسته بودند و درباره کوروش نوشته بود:
«به هر قومی که ظفر پیدا می‌کرد، از مجرمان ایشان می‌گذشت و عفو می‌نمود و بزرگان و کریمان هر قومی را اکرام و ضعفای ایشان را ترحم و مفسدان و خائنان را سیاست می‌نمود» را واعظان سلطنت و دربار نام نهاد. وی پیروزی‌های کوروش را نتیجه بخت او دانسته و مطالبی که در ستایش وی در تورات آمده‌است را ساخته یهودیان آزاد شده از بابل دانست.

سعیدی سیرجانی ادعای لواط کار بودن کوروش توسط خلخالی را ناشی از ناتوانی وی در فهم متون تاریخی و حتی خواندن ادبیات فارسی می‌داند:

«...این عبارت را در «تاریخ ایران باستان پیرنیا» خوانده بودیم که: «مورخ مذکور (کتزیاس) گوید: کوروش پسر چوپانی بود از ایل مُردها که از شدت احتیاج مجبور کردید راهزنی پیش گیرد.» و به علت درک ناقص و ذهن منحرف خویش گمان کرده بودیم که کوروش هم مثل بسیاری از سران قبایل و بزن بهادرهای روزگار در آغاز کارش بر کاروان‌های هجوم می‌برده و راهزنی می‌کرده‌است. و این را عیب چندانی برای سرداران و جهانگشایان آن روزگار نمی‌شمردیم. غافل از این واقعیت که «راهزنی پیش گیرد» را اولا باید به این صورت خواند که «راه زنی پیش گیرد» و معنیَش را هم در محضر مبارک حضرت آیت‌الله آموخت که عین عبارت کتزیاس را در داخل پرانتزی گذاشته و در صفحهٔ ۲۷ تالیف منیف خویش آورده‌اند و با مدد طبع موشکاف و روح عفیف خویش مفهومش را هم داخل پرانتزی گذاشته و بدین صورت آورده‌اند:
«مورخ مذکور بنا به نوشتهٔ ایران باستان به قلم آقای مشیرالدولهٔ پیرنیا ص ۴۲۰ می‌گوید که کتزیاس می‌گوید کوروش پسر جوانی بود از اهل «مر» که از شدت احتیاج مجبور گردید راهِ زنی پیش گیرد (لواط بدهد)...» آری این است نص عبارت حضرتشان. وی پس از انقلاب با وجود مخالفت دولت موقت بازرگان و بنی صدر برای تخریب مقبره رضا شاه در شهر ری به همراه نیرو‌های سپاه وارد عمل شد و آنرا طی بیست روز تخریب کرد. وی همچنین برای تخریب پارسه (تخت جمشید) هم عازم شد اما این بار با مخالفت دولت موقت و آیت‌الله طالقانی و مقاومت مردم مرودشت و پرسنل پارسه، در این امر ناکام ماند.


 توضیح المسائل
او رسالهٔ توضیح‌المسائلی منتشر کرده‌است، اما برخی از منتقدان وی معتقدند این رساله رونوشتی از رسالهٔ آیت‌الله خمینی است.


 خانواده خلخالی دختر وی «فاطمه صادقی»


دختر وی «فاطمه صادقی»  است که فامیل خود را تغییر داده‌است و در زمینه‌ی حقوق زنان فعالیت می‌کند او با ماهنامه زنان همکاری می‌کرد و عضو تحریریه فصلنامه‌ گفتگو است و مطالبی در دفاع از جنبش فمینیستی در ایران و بر علیه حجاب اجباری در سال ۱۳۸۷ ارائه کرد
 چرا به حجاب اجباری «نه» می‌گوییم؟ برای اطلاعات بیشتر در مورد خانم دکتر فاطمه صادقی

 

سرنوشت خلخالی از همان آغاز مورد توجه من بود.

تردیدی نداشتم که این انسان بیترحم و پر ازعقده و کینه روزهای تلخی را در پیش خواهد داشت. تا زمانی که خمینی زنده بود خلخالی در مقام نماینده مجلس میتاخت. یکبار با نعلین به سوی مهندس معین‏فر حمله برد و مشت ولگدی نثار او کرد. (کروبی نیز به رابطه ویژه خلخالی با خمینی اشاره کرده است. البته شیخ مهدی با ستایشی که از شیخ صادق کرد نشان داد که از همان مرداب عفنی که خلخالی را سیراب میکرده، جام قهر و کینه سر کشیده است).روزی به اتفاق همکارم ایرج... به دیدن خلخالی رفتم. در آن زمان دعوای زعامت بر فدائیان اسلام بین خلخالی و مرحوم حجتالاسلام گلسرخی بالا گرفته بود. خلخالی برای اثبات اینکه شایستگی بیشتری از گلسرخی برای ریاست بر مافیای فدائیان اسلام دارد، به من گفت، «من در جوانی هم انقلابی بودم و پا به پای نواب صفوی مبارزه میکردم. روز تشییع جنازه رضاشاه بنزین خریدم تا جنازه را آتش بزنم متأسفانه پلیسها جلویم را گرفتند...»
خلخالی البته بعد از انقلاب با بولدوزر به سراغ آرامگاه رضاشاه رفت و آن را با خاک یکسان کرد. در همان دیدار نیز گفت آرامگاه را تبدیل به آبریزگاه عمومی خواهد کرد. شگفتا که برخلاف خواست خلخالی، آرامگاه تبدیل به پارک و دانشکده الهیات شدبعد ازمرگ آقای خمینی، هنگامی که زوج جدید قدرت یعنی شیخ علی اکبر نوقی ملقب به رفسنجانی و سیدعلی ابن جوادالحسینی ملقب به خامنه ای تصمیم گرفتند رقبای چپ و انقلابی را کنار بزنند، شورای نگهبان صلاحیت خلخالی را در انتخابات رد کرد و با اعلام اینکه او با کشتن تعدادی افراد بیگناه در کنار گناهکاران، شایستگی نمایندگی مردم را ندارد. خلخالی به قم رفت، رساله نوشت و خود را مرجع خواند. البته حقوق و مقرری اش میرسید. با اینهمه هر از چندگاه نیشی حواله صاحبان قدرت در تهران میکرد. ابتلا به سرطان در کنار بیماری قلبی و بعد آرتوروز و الزایمر به مرور شیخ خونخوار را در وضعیتی قرار داد که به گفته یکی از آیت الله زاده ها که اخیراً به دیدن او رفته بود، به یک موجود مفلوک متعفن قابل ترحم تبدیل شده بود.


روزانه دو بار شلوار لاستیکی و لباس زیرین او را عوض میکردند. اتاقش از رایحه متعفن بول و غایط انباشته شده بود. پسرش مرتب با گلابپاش میکوشید فضا را قابل تحمل کند اما... اما از همه چیز شگفتیآورتر رفتار و برخورد ولی فقیه و دوستان قدیم شیخ صادق با او بود. از مدتها پیش فرزندان او خواستار انتقال پدرشان به خارج برای معالجه شده بودند. با این خواست هرگز موافقت نشد. پس از مرگش آیت الله خامنه ای که در مرگ اسدالله لاجوردی مرثیه صادر کرد و بارها در رابطه با مرگ آخوندهای ناشناخته در ایران و خارج بیانیه ها و پیامهای تسلیت برای امت اسلام و خانواده های آنها فرستاد، حتی چند خطی به خانواده او ننوشت و در نماز جمعه بعد از مرگ او نیز جنتی و دیگر خطبا اشارهای به مرگ شیخ صادق نکردند. اینگونه بود که شیخ صادق گیوی، مردی که روزگاری نه چندان دور به آسانی آب خوردن، حکم اعدام صادر میکرد و یکبار در زندان عادل آباد شیراز برای اینکه به نام هریک از 12 امام فردی را اعدام کند، یک بانوی آرایشگر بیگناه را که حامله هم بود به جمع اعدام شدگان اضافه کرده بود، سرانجام پس از تحمل سالها درد و خفت و نفرتی که همه جا نثار او میشد، برای همیشه خاموش شد... شاید زندگی و مرگ او درس عبرتی باشد برای آنها که وقتی بر اسب قدرت سوارند چنان میتازند که گوئی در پس این تاخت، فردای فروافتادن نیست.
در کودکی گربه میکشت، در نوجوانی قصد آتش زدن جسد رضاشاه را داشت، در میانسالی دسته دسته انسانها را اعدام میکرد و در پیری چنان شکسته و مفلوک بود که حتی اعضای خانواده اش از دیدن او اعراض میکردند

مهایی درصفحات كتابها وحافظه تاریخ ثبت می شوند .  برخی به نیكی ودفاع از عدالت و ا زادیخواهی ، برخی به بدی وشركت درجنایات و قتل و كشتارا نسانها ،  نام خلخالی در ردیف شمار گروه دومی است

حداقل درحافظه تاریخ نسلی كه بعد ازقیام شكوهمند سال 57 ش . كه بهار كوتاه ا زادی را در ایران تجربه كرد وبرگ ریزان پاییز زود رس انرا سپری نمود ، از او به عنوان یك حا كم فتنه انگیز یاد می كند كه اعدامهای دستجمعی بدون  محاكمه وبدون اجازه داشتن  وكلا را به عنوان نماینده امام !!! صادر می كرد

عادت من بر این است كه بعد ا زاتمام كار، هر چه زودتر خود را به دامن خانوا ده برسانم ودر مناسب ترین فرصت به اخبار روزانه مراجعه كنم . امروز كه خبر مرگ خلخالی را شنیدم ، به سالهای پر تب وتاب 57 و58 ش. باز گشتم . كه در ا ن سالها هر جا سخنی از مقاومت  برای ا دامه انقلاب بزرگ مردم ایران درمیان بود، ازكردستان به عنوان سنگر ا زاده گان  ا ین مقاومت، یاد می شد . سنگری كه هنوز زنده وپایدار است . از طرف دیگر خاطره تلخ  فرمان یورش خمینی علیه مردم كردستان را به یاد اوردم ، كه درروزهای 27 مردادماه 58 برای سركوب مردم در شهر پاوه 24 ساعت تعیین نمود كه قوای نظامی با همه امكانات زمینی وهوایی باید حركت كنند وروز بعد برای شهر سنندج به عنوان فرمانده كل قوا، فقط نیم ساعت فرصت داد كه انجا را تسخیر كنند . همان روزهاییكه غرش هواپیماهای جنگی بر فراز ا سمان كردستان ، ترس ووحشتی را برای ستمدیده گان كرد راه انداخت كه هیچكدام ازحكومتهای سلطنتی به این شیوه اقدام نكرده بودند . فرمان ا ین یورش به جنگ سه ماهه كردستان نامگذاری سده است .

 

اعدامها و کشتار مردم کردستان بدست خلخالی

این تصویر اولین ملاقات خمینی بانماینده گان مجلس خبرگان است كه علیه رهبران كرد، سخنرانی تحریك امیزی كرد.

از روزنامه كیهان : روز  28 مردادماه 58 ص. 2

 

فرمان دستگیری و تعقیب ماموستا شیخ عزالدین حسینی و دكتر عبدالرحمان قاسملو . عكس از روزنامه كیهان : 28 مرداد ماه ص. 3

 

كردستان ایران  در مد ت شش ماه بعد ازا نقلاب از یك خودمختاری نیمه رسمی بر خوردار بود. رهبران كرد ونماینده گان مختلف نیروهای سیاسی ، تلاشهای زیادی كردند كه خواستهای عادلانه پیشنهاد شده از    جانب مردم كردستان را ازراه گفتگو وراه حل سیاسی به نتیجه برسانند . اماهیئت حاكمه ایران ودرراس انها ا قای خمینی، بجای استفاده از مقام معنوی واجتماعی برای برقراری ا زادی وعدالت اجتماعی راه جنگ افروزی وجنایت و كشتار را در پیش گرفتند . تاجاییكه خمینی درا ن دوران از سوی دولتها وجامعه بین المللی به تباه كارترین مردان ، درا ن سالها معرفی شد .

هنگامیكه فرمان یورش به كردستان از جانب خمینی به عنوان فرمانده كل قوا ، صادر شد. خلخالی را برای كشتارو قتل عام های دستجمعی انقلابیون كرد روانه ساخت وخسارت فراوانی به مردم وارد امد كه در تاریخ فاجعه ها  ثبت شده است. خلخالی در بهار 1357 از جانب رژیم شاه به شهر" بانه" تبعید گردید و ا ز سوی مردم بویژه اقای شیخ جلال حسینی پذیرایی شد. او یك سال بعد ازان كه به كردستان فرستاده شد ، درجواب مهمان نوازیهای مردم به جلاد وقصاب انها تبدیل شد .اواعدامهای دستجعی ای را، كه بدون محاكمه وحق گرفتن وكیل ، راه انداخت ، چند سال قبل هم در كتاب خاطراتش وهم در مصاحبه اش با خبر نگار بی .بی.سی. از انها دفاع نمود . در این نوشته بخشی از تصاویری را كه درسال 1358 ش.  ازجانب روزنامه نگاران فداكار تهیه شده است، باردیگر برای مرور خاطرات هموطنانم، تقدیم می دارم  . جنایاتی كه سالهای بعد ادامه داشت وهنوز هم به شیوه های مختلف تكرار می شود .

 

سحرگاه روز 28 مردادماه 1358 درشهر پاوه اعدام 11 نفر از

جوانان شهر بدون محاكمه و كوچكترین حق وكالت در زندان دزل اباد به اسامی :  عبدالله نوری ، هو‌شنگ عزیزی ، محمد محمودی ، یدالله محمودی ،  حسن شیبانی ، هرمزگرجی بیانی ، مظفر فتاحی ، محمد عزتی ، محمدعزیزی ، اذرنوش مهدویان ، اصغر بهبودی ،  این تصاویر رویدادهای دردناكی رابه خاطرمی اورد كه قلب ودرون انسان را ازار می دهد .

 

دركدام قانون دنیا دست وپا شكسته ها را

به قتل می رسانند .                

بامداد روز29 مرداد ماه 58 درمحوطه زندان دزل اباد 7 تن دیگر بدون محاكمه اعدام می شوند . اسامی انها : حاجی افراسیاب ، وهاب ملك شاهی ، عمادالدین نا صری ، عبدالكریم كریمی ، محمد نقشبندی ، عزیز مراد ، مراد ذوالفقاری ،منبع:« روزنامه كیهان . 30 مرداد 58 ص.ص. 1و3 »

 

روز 3 شهریور 1358 ساعت 18 و30 دقیقه « یك روز بعداز عید رمضان 9 نفردیگر در شهر مریوان اعدام می شوند به اسامی: حسین  مصطفی سلطانی ، امین مصطفی سلطانی ، احمد پیر خضری ، حسین پیر خضری ، فایق عزیزی  (عضوشورای شهر مریوان)، جلال نسیمی ،

علی دادستان(  پیشمرگه ) ، بهمن اخضری (فیلمبردار) ، احمد قادرزاده اهل درنگه ، منبع:   « خبر نامه كومه له پاییز 1359 »                 

 

11نفر ازتیرباران شدگان شهر سنندج ساعت 17 روز5 شهریور 1358 به اسامی :

 مظفر نیاز مند ، سیروس منوچهری ، عیسی پیر ولی ، ناصرسلیمی ، عبدالله فوادی ، احسن ناهید ، شهباز ناهید ، اصغر مبصری ، مظفررحیمی ، جمیل یخچالی ،

 عطا زندی ،  منبع : « روزنامه اطلاعات ، 6 شهریور ماه 1358  »   ـــ 28 اوت 1979 م .

در این تصویر جوانی كه بشدت زخمی است وقدرت ایستادن را ندارد در ردیف اعدام شدگان است .                                 

سحر گاه روز6 .6 .1358 ( 29 اوت 1979) در پادگان سقز به فرمان خلخالی نماینده خمینی 20 نفر درپادگان شهر تیرباران می شوند . به اسامی : احمد سعیدی ،  قادر بهار ،  محمد بابامیری ، رسول امینی ، ناجی خورشیدی ، كدیم رضایی ، انور اردلان ، سیف الله فیضی ، علی فخرایی ، عبدالله بهرامی ، سید حسن احدی ، محمد درویش نقره ای ، كریم شیرینی ، ابوبكر حمیدی ، احمد مقدم ، جلیل جمالزاده ، كشی زاده محمد غفاری ، خا طر خطیبی ، ناصر حدادی . منبع : روزنامه كیهان « 7 . 6  .1358       

 ا ینها گوشه هایی ازاعدامهایی هستند كه تنها در مدت یك هفته بوقوع پیوسته ا ست  .  برای ا طلاع ازبینش های خلخالی در این مورد خواننده گان محترم می توانند كه دربخش فارسی سایت خبری رادیو بی.بی.سی .به گفتگوی اقای صادق صبا با خلخالی   مراجعه نمایند . 

 

ادرس سایت اینتر نتی : رادیو بی .بی . سی .  گفتگو با خلخالی

 

http://www.bbc.co.uk/persian/iran/story/2003/11/031127_a_khalkhali.shtml

 

                                                                                                

روز 28 .5 . 1358 ‌ش . دردشت پاوه به ظاهر محاكمه یك مرد سالخورده ، عكس

ا ز روزنامه ا طلاعات« 29 . 5 . 58»

 

 شهریور ماه 1358 ش.  در منطقه سقز، عكس از روزنامه كیهان ص.1  « 11 .6 .58 »نوشته شده توسط فرید.... غربت من تنها سایبانی کوچک بر گرده راهی متروک ....... در دوشنبه 31 فروردین 1388
نوشته های پیشین
+ پیی بلین+ خاک پاک کردستان من + بذر محبت بین هم بپاشید+ آهنگ گروه کامکار و آهنگ سهراب اسدی + سیزده بدر-سیزده نحس نیست!+ ششم فروردین زادروز زرتشت فرخنده باد+ نوروز ۲۷۱۰+ دهان دختر زیبا تهی ز دندان است+ ســـوار خواهـــد آمد+ چه‌ نسلی بودیم ما! + سرود ملی و پرچم کوردها + «لالایی»+ مبارزه جوانان کورد با زره پوشها ترکیه + معشوق من+ دانلود ۳ فیلم زیبا و پر معنای بهمن قبادی+ سرو ابرکوه یزد+ آلبوم جدید و زیبای شكیلا با نام مژده ی آزادی+ کردانه + ..+ آهنگ کردی وصال باصدای شهرام ناظری+ هیلا صدیقی+ شب یلدا + در سرزمین آیاریی من + روزه زرتشتیان+ کانی ئاسمان+ عدنان کریم و به‌هجه‌ت یه‌حیا + پراکندگی کردها+ تظاهرات وسیع در شهر های کردستان علیه اعدام فتاحیان+ بیایید به خشت خشت ِ اثارگذشتگان احترام بگذاریم + کعبه زرتشت ?

صفحات: