تبلیغات

.

.

.

.

.

 < اهورامزدا - سرود رهایی - اسب در نظر کوردها
اسب در نظر کوردها |

اسب در نظر کوردها و اقوام دیگر آریایها  نمودار قدرت و بزرگی بوده است , و به فرزندان خود از سه چیز می آموزیدند: اسب سواری ٫ تیراندازی  و دفاع از وطن

سرزمین مادها در پرورش اسب به جاهای دیگر برتری داشته مادها از همان آغاز فرهنگ خود ارزش این حیوان زیبا و سودمند و هوشمند و دلیر را دریافتند و آن را آفریدگان نیک دانسته و به نگهبانی و پرورش و پرستاری آن کوشیدند. کوردها به فرزندان خود از پنج تا بیست سالگی سه چیز می آموزیدند: اسب سواری ٫ تیراندازی و و دفاع از وطن , مادها کمان و اسبشان را فقط در هنگام جنگ لازم نداشتند بلکه از کودکی با آنها بزرگ می شودند و وقتشان به شکار می گذراندند و هیچگاه  کمان واسبشان را از خود دور نمی کردند, همیشه آنها را به کار می برند چه در شکار و چه در پیکار.

 با شکوه ترین آتشکده زرتشتیان را آذرگشتسب که به معنی آتش اسب نر است نامیدند , این که اسب معنی و مفهومی گسترده و بزرگ داشته که در گرامی بودنش شکی نیست.

اسب كردی دارای پیشانی عریض، كمی برجسته و مسطح، روی بینی كوژ و صاف، بینی و منخرین ناصاف و با انتهای برجسته است، گوش ها كوچكتر از تركمن، چشم ها گرد با حدقه برجسته، گونه مشخص و گرد، اتصال گردن به تنه بسیار قوی و گردن قوی و حجیم بوده و معمولاً سر را بالا می گیرد، یال پرپشت و ضخیم، كپل بزرگ و قوی، سینه عریض و عمیق بوده و شكم استوانه ای مدور است. به طور كلی اسب كردی پرنفس و از استقامت بالایی برخوردار است. قدرتمند و عضلانی بوده دارای سر بزرگ و ستیغ های برجسته گونه و مقاوم برای مسافت های بلند و كوهستانی است. همچنین تیره های متفاوت از قبیل جاف افشار و سنجابی دارد و رنگ جاف سیاه و سفید، اسب افشار بیشتر به رنگ كهر، قره كهر (قهر) و رنگ اسب سنجابی معمولاً به رنگ های كهر (كهر روشن) و خرمایی دیده می شود.
ارتفاع اسب كردی بین ۱۴۸- ۱۴۵ سانتی متر است و در حال حاضر برای بازی چوگان مورد استفاده قرار می گیرد.

 


نوشته شده توسط فرید.... غربت من تنها سایبانی کوچک بر گرده راهی متروک ....... در یکشنبه 23 فروردین 1388
نوشته های پیشین
+ پیی بلین+ خاک پاک کردستان من + بذر محبت بین هم بپاشید+ آهنگ گروه کامکار و آهنگ سهراب اسدی + سیزده بدر-سیزده نحس نیست!+ ششم فروردین زادروز زرتشت فرخنده باد+ نوروز ۲۷۱۰+ دهان دختر زیبا تهی ز دندان است+ ســـوار خواهـــد آمد+ چه‌ نسلی بودیم ما! + سرود ملی و پرچم کوردها + «لالایی»+ مبارزه جوانان کورد با زره پوشها ترکیه + معشوق من+ دانلود ۳ فیلم زیبا و پر معنای بهمن قبادی+ سرو ابرکوه یزد+ آلبوم جدید و زیبای شكیلا با نام مژده ی آزادی+ کردانه + ..+ آهنگ کردی وصال باصدای شهرام ناظری+ هیلا صدیقی+ شب یلدا + در سرزمین آیاریی من + روزه زرتشتیان+ کانی ئاسمان+ عدنان کریم و به‌هجه‌ت یه‌حیا + پراکندگی کردها+ تظاهرات وسیع در شهر های کردستان علیه اعدام فتاحیان+ بیایید به خشت خشت ِ اثارگذشتگان احترام بگذاریم + کعبه زرتشت ?

صفحات: